Yılmaz, Silivri sorunlarını İBB’de anlattı.

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, İBB Aralık Meclisinde MHP Grubu adına söz alarak Şehit ve gazi yakınları için İBB bünyesinde müdürlük kurulmasını teklif etti.

Yılmaz, Silivri sorunlarını İBB’de anlattı.
  • Güncel / Manşet
  • 10 Aralık 2019 17:31 | Güncellenme: 10 Aralık 2019 17:33
  • A+
    A-
Reklam
Bu Haberi Paylaş:

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, İBB Aralık Meclisinde MHP Grubu adına söz alarak Şehit ve gazi yakınları için İBB bünyesinde müdürlük kurulmasını teklif etti.
Yılmaz, Ayrıca Seymen’deki katı atık tesisinden kaynaklanan koku sorununu, kentsel dönüşüm çalışmaları ve karla mücadele konularını da gündeme getirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Aralık Ayı Meclis Toplantısının 1. Oturumu Saraçhane’de yapıldı. Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, MHP Grubu adına söz alarak Silivri’nin çeşitli sorunlarını dile getirdi.

Yılmaz konuşmasında, MHP Grubu olarak “Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Şehit ve Gazi Yakınlarıyla İlişkiler Müdürlüğü” kurulması için teklif verdi.

Reklam

YILMAZ: “KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN UYUMLU ÇALIŞMA YAPILMALI”
Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, MHP grubu adına söz alarak bir konuşma yaptı. İstanbul’un depreme hazırlıklı olması noktasında ilçelerin Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’nin çıkarılması gerektiğinin üstünde duran Yılmaz özetle şunları söyledi: “Son yaşanan 5.8 Silivri Depremi ile beraber bu bina stokunun ne kadar kötü olduğunu hep beraber müşahede ettik. Bu konu ile ilgili maalesef ki konuşmaktan başka bir şey yapan yok. Burada 39 tane ilçe belediyesi bir tane de büyükşehir belediye başkanımız var. Ama yapılan bir şey yok. Benim düşünceme göre bütçe demeden, maliyet demeden, hepimiz Kentsel Dönüşüm Stratejik Planlarını hazırlamamız gerekiyor. Onun için ben İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımıza bu Kentsel Dönüşüm Strateji Belgelerinin hazırlanması ile ilgili bir yol haritası çizilmesini ve bu yol haritasında hem teknolojik, hem lojistik, hem de ekonomik desteklerini ilçe belediyesine, büyükşehir belediyesi olarak vermelerini talep ediyorum. Bu planların hazırlanmasından sonra kentsel dönüşüm yapılması gereken alanları tespit etmiş olacağız. Kentsel dönüşüm yapılacak alanlarda biz vatandaşlarımız ile el ele verip onları ikna edip, metrekare hesabı yapmadan, kar hesabı yapmadan, rant hesabı yapmadan vatandaşımızın hayatının hepsinin üstünde olduğundan hareketle vatandaş ile kamuyu el ele tutuşturup İstanbul’un kentsel dönüşümünü başlatmalıyız.” dedi.

“SEYMEN’DEKİ KATI ATIK TESİSİNDEN ŞİKAYETÇİYİZ”
Silivri Seymen Mahallesi’ndeki İBB Katık Atık Depolama Tesisi’nin yaydığı kokudan vatandaşların rahatsız olduğunu, bu atıkların enerjiye çevrilmesi için yatırımlar yapılması gerektiğini ifade eden Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz şöyle devam etti: “İstanbul’da günlük yaklaşık 18 bin ton evsel atık çıkıyor. Bu 18 bin ton günlük evsel atığın yaklaşık 12 bin tonu, yani Avrupa Yakası’ndaki evsel atığın tamamı Silivri’de Seymen Mahallemizdeki katı atık deposuna geliyor.
2016 yılında kurulan bu katı atık deposuna her gün yüzlerce tırla atık taşınıyor. Silivri’de özellikle yaz aylarında Seymen’e komşu olan köylerimizi saymıyorum, en az 10 tane köyümüz çok ciddi koku altında. Silivri’nin Sahiline, Silivri’nin merkezine kadar İstanbul’un evsel atıklarının kokusunu hemşehrilerim çekiyor. Vatandaşlarımız çok tepkili. Buradaki bütün belediye başkanlarıma ve meclis üyelerime şunu hatırlatmak istiyorum; Biz çöpleri kaynağında doğru toplarsak, Sıfır Atık Projesi kapsamında hepimiz hassas davranırsak, o günlük 18 bin ton çıkan çöpü 4/1 oranına düşürerek, hem ülke ekonomisine, hem geri dönüşüme, hem de bu katı atıkların çevreye verdiği zararları bertaraf etmiş olacağız. Bu bağlamda da bunla ilgili yatırımların yapılmasını talep etmekteyiz.”

“KARLA MÜCADELEDE KÖYLÜDEN TRAKTÖR KİRALANACAK MI?”
İBB’nin önceki dönemlerde Silivri ve Çatalca bölgelerinde yaptığı kar ile mücadele çalışmalarının yeni dönemde devam edip etmeyeceğini meclis kürsüsünden soran Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, “AFAD’ın yaptığı açıklamalara göre bu kış çok ağır geçeceği söyleniyor. Kışla mücadeleyle ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir önceki dönemde çok başarılı çalışmaları vardı. Esasında Çatalca, Silivri ve Şile çok ciddi etkileniyor bunlardan. Halihazırda kiralamaların İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmadığı, kışla mücadelenin, karla mücadelenin İBB ekipleri tarafından mı yapılacağı, yoksa yine böyle bir kiralamaya gidilip bu hizmetin devam edip etmeyeceğini merak ediyoruz. Bu soruyu da buradan sizlere sormak istiyorum. ” diye konuştu.

ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARI İÇİN MÜDÜRLÜK TEKLİFİ
Şehit ve gazi yakınlarına yapılan desteklerin artırılması için İBB bünyesinde müdürlük kurulmasını teklif eden Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, son olarak şunları söyledi: “Şehitlerimiz, gazilerimiz hepimizin başımızın tacı, onurumuz, göğsümüzde taşıdığımız madalya gibi. Hele hele şehit ailelerimiz… İBB bir koordinatörlük vasıtasıyla İstanbul’da yaklaşık 10 bin şehit ve gazi yakınının taleplerini, ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu koordinatörlüğün daha fonksiyonel, daha işlevsel çalışabilmesi için şehit ve gazi derneklerinin de bu konuda bizlere talepleri var. Bir müdürlük haline getirilmesini teklif ediyoruz.”

“TEKLİF METNİ”

İBB MECLİS BAŞKANLIĞINA
İstanbul sınırları içerisindeki yaklaşık 10.000 civarındaki şehit ve gazi yakınlarına hizmet veren ve destek olan Büyükşehir belediyemiz bu hizmetlerini, halihazırda İBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Halkla Müdürlüğü’ne bağlı Şehit ve Gaziler Koordinatörlüğü eliyle yürütmektedir.
Gazilerimiz yakınları ve şehit yakınlarına İBB’nin daha etkin hizmet sunabilmesine imkan sağlamak için Koordinatörlük seviyesinde var olan birimin; İBB kuruluş şemasında, “Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Şehit ve Gazi Yakınlarıyla İlişkiler Müdürlüğü” olarak yapılandırılmasını arz ve teklif ederiz. (9.12.2019)

Volkan Yılmaz Şenoğlu Türkyılmaz
M.H.P M.H.P
İ.B.B Meclis Üyesi İ.B.B Meclis Üyesi

Ahmet Uzun Doğan Gürsoy
M.H.P M.H.P
İ.B.B Meclis Üyesi İ.B.B Meclis Üyesi

Bu Haberi Paylaş:
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ