İBB Meclisinde‘Özür dileyin yapalım’ gerginliği

Silivri’de İBB’nin sosyal konut olarak hayata geçirdiği KİPTAŞ projesinin imar planları İBB Meclisi’ni gerdi.

İBB Meclisinde‘Özür dileyin yapalım’ gerginliği
Reklam
Bu Haberi Paylaş:

Bayrampaşa Sağmacılar Cezaevi’nin yerine yapılan kentsel dönüşüm projesinin ve Silivri’de İBB’nin sosyal konut olarak hayata geçirdiği KİPTAŞ projesinin imar planları İBB Meclisi’ni gerdi.

Önceki dönemde CHP’nin ve Şehir Plancıları Odası’nın açtığı davalar sonucu planların iptal olması nedeniyle tekrar gündeme gelen yeni imar planları için AKP grubu “Geçmişte hata yaptık, özür diliyoruz deyin, davaları geri çekin planları geçirelim” önerisinde bulununca tartışma çıktı.

CHP grubu, “Siz imar planlarını bu anlayışla mı yapıyorsunuz? Mağdur olan Bayrampaşa halkına da ‘CHP özür dilemedi biz de planları yapmadık’ dersiniz” karşılığını verdi.

Reklam

KİPTAŞ’TA 12 KAT 8 KATA İNDİRİLİP YENİ PLANLAR OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ
Eski cezaevi alanında inşaatlar tamamlanarak iskan alma aşamasına geldi ve plansız kalan alan için hazırlanan yeni planlar da İBB Meclis gündemine geldi. Planlar, iptal gerekçelerinin teklif edilen planla devam ettiği belirtilerek tekrar değerlendirilmek üzere Planlama Müdürlüğü’ne oybirliği ile iade edildi. İkinci karar da Silivri’de yüzde 80’i tamamlanan İBB şirketi KİPTAŞ’ın sosyal konut projesinin iptal edilen imar planları ile ilgili alındı. Geçtiğimiz dönem CHP’lilerin açtığı dava sonucunda iptal edilen imar planları yerine yapılan yeni planlarda 12 kat yükseklik 8 kata indirildi. Yeni planlar oybirliği ile kabul edildi.

Kararların oylanması sırasında AKP ve CHP arasında “dava” gerginliği yaşandı.

“ÖZÜR DİLEYİN, PLANI GEÇİRELİM”
İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun AKP’li Başkanı Yüksel Akyol da “CHP’liler; AKP grubu ve Bayrampaşa halkından açıkça hata yaptıklarını kabul edip özür dilesinler ve biz de komisyon kararını değiştirip planı kabul edelim. Daire başkanı hem davalı, hem davacı. Biz davayı geri çekmelerini bekliyoruz” diye konuştu.

İMAR PLANLARINI BÖYLE Mİ YAPIYORSUNUZ?
CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı İmar Komisyonu Başkanı Yüksel Akyol’un “Bizden özür dileyin bu raporu geçirelim” sözlerine tepki göstererek “Bu nasıl cümle? Mağdur olan Bayrampaşa halkına da ‘CHP özür dilemedi biz de planları yapmadık’ dersiniz. İmar planları bu kriterlere göre mi yapılıyor? Komisyon Başkanı’nın zihin yapısı bu mu” diye sordu. Şehir Plancıları Odası’nın tartışma konusu yapılmasını da eleştiren Subaşı, “Daire başkanımız kendi başına dava açmadı, o dönem Şehir Plancıları Odası adına dava açıldı. Her iptal kararı sonrasında da planlarda olumlu değişimler yapıldı. 10 bin metrekare ticari alan kamuya döndü. 2,5 emsal 2 emsale düşürüldü. Ama siz plansız yere konutlar yaptınız, sattınız.Şimdi oradaki insanları mağdur etmeden bu işi bir plana bağlamak lazım” dedi.

Bu Haberi Paylaş:
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ