Dev kuyruklu yıldız ortaya çıkıyor… Sadece 70 yılda bir görünüyor

Sadece 70 yılda bir görülebilen, Everest Dağı büyüklüğündeki ‘Şeytan Kuyruklu Yıldızı’ yakında çıplak gözle görülebilecek.

Dev kuyruklu yıldız ortaya çıkıyor… Sadece 70 yılda bir görünüyor
  • Teknoloji
  • 18 Mart 2024 12:05 | Güncellenme: 18 Mart 2024 12:07
  • A+
    A-
Reklam
Bu Haberi Paylaş:

Medyada şeytanın boynuzlarına benzetildiği için ‘Şeytan Kuyruklu Yıldızı’ olarak anılan 12P/Pons-Brooks Kuyruklu Yıldızı, mart ayı sonuna kadar Kuzey Yarımküre’de Koç Takımyıldızı karşısında çıplak gözle görülebilecek.

Önümüzdeki ay gerçekleşecek tam Güneş tutulması sırasında da olağanüstü parlak bir şekilde var olacak ve 21 Nisan itibarıyla, mayıs ayında Kuzey Yarımküre’de gözden kaybolmadan önce Güneş’e en yakın mesafeye ulaşacak.

Maryland Üniversitesi Astronomi Gözlemevi Müdürü Elizabeth Warner, Washington Post’a şunları söyledi: “Kuyruklu yıldız biraz daha parlaklaşsa da yine de muhtemelen birçok yerde dürbünle görülebilecek. Yine de karanlık yerlerden çıplak gözle görülebilir olacak.”

Reklam

Bilim insanları, bu ay parlaklıkta katlanarak artışa neden olan daha fazla parlamanın mümkün olduğunu söylüyor. Bu durumun nedeni ise bilinmiyor.

Başka bir parlama da 8 Nisan’daki Güneş tutulmasıyla aynı zamana denk gelebilir.

Warner, “Kuyruklu yıldız kendisini biraz daha parlak hale getiren bir patlama yaşarsa, o sırada Jüpiter’in yakınında Güneş’in solunda görülebilir olabilir” dedi.

Ancak kuyruklu yıldız uzmanı John Bortle, bu tahmini bir “fantezi” olarak niteleyerek, 12P/Pons-Brooks Kuyruklu Yıldızı’nın Güneş’e yaklaştıkça daha da parlaklaştığını, dolayısıyla herhangi bir ilave alevlenmenin o kadar fark edilmeyeceğini söyledi.

Bu Haberi Paylaş:
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ