Silivri’de 4500 Hektar zemin etüdü yapılmadan imara açılmış.

“Deprem ve Korunma Bilinci” eğitiminde konuşan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Silivri’de beldelerden gelen alanlar dahil 16 bin hektar planlı alanın olduğunu ifade ederek bunun 4 bin 500 hektarı jeolojik etütleri yapılmadan imara açılmış bölgelerden oluştuğuna dikkat çekerek bunun çok büyük bir risk teşkil ettiğini söyledi.

Silivri’de 4500 Hektar zemin etüdü yapılmadan imara açılmış.
  • Güncel / Manşet
  • 6 Aralık 2019 19:07 | Son Güncellenme: 6 Aralık 2019 19:13
Reklam
Bu Haberi Paylaş:

Silivri Belediyesi ve Türk Kızılay’ı Silivri Şubesi işbirliğinde “Deprem ve Korunma Bilinci” eğitimi düzenlendi.

Silivri’de hizmet veren kamu kurumu personellerinin katıldığı eğitim Silivri Belediyesi Önder Yılmaz Salonu’nda gerçekleştirildi.
Afet Eğitmeni Çağrı Çakır’ın sunumuyla yapılan eğitim programına Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Türk Kızılay’ı Silivri Şube Başkanı Yunus Emre Kılıç ve belediye meclis üyeleri katıldı.

“Deprem ve Korunma Bilinci” eğitiminde konuşan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Silivri’de beldelerden gelen alanlar dahil 16 bin hektar planlı alanın olduğunu ifade ederek bunun 4 bin 500 hektarı jeolojik etütleri yapılmadan imara açılmış bölgelerden oluştuğuna dikkat çekerek bunun çok büyük bir risk teşkil ettiğini söyledi.

KILIÇ: “ANLATILANLARI DİKKATE ALMALIYIZ”
Açılış konuşması yapan Türk Kızılay’ı Silivri Şube Başkanı Yunus Emre Kılıç, “Biz Kızılaycılar bir afet meydana geldiğinde hem sağduyulu olarak hem de afet öncesi ve sonrasında eğitimler düzenleyerek milletimizin her daim yanında bulunmuşuzdur. Sizlerden ricamız ülkemizin jeolojik konumu nedeniyle bilimsel olarak kaderimiz olan depremle yaşamaya alışmak ve bugün burada anlatılanları kendi hayatınıza uygulamanızdır. Sizlere katılım sağladığınız için hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

YILMAZ: “CİDDİ BİR ÇALIŞMA İÇERİSİNDEYİZ”
Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, 26 Eylül’de yaşanan 5.8’lik depremi hatırlatarak devam eden çalışmaları anlattı.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM STRATEJİ BELGESİ HAZIRLANIYOR”
Kentsel dönüşümle ilgili ciddi bir hazırlık içerisinde olduklarını kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti: “Biz Silivri Belediye Başkanlığı olarak ‘Kentsel Dönüşüm Stratejik Belgesi’ adı verilen, Çevre Bakanlığı’nın tüm yerel yönetimlerden istediği ama maalesef ki maddi imkânsızlıklar veya birtakım eksikliklerden dolayı bunun ihmal edildiği belgenin hazırlanması için ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Biz bu kapsamda, bu çalışmanın ihalesini yaptık, çalışmalar başladı. Bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Çevre Bakanlığımız ile halihazırda görüşmelerimiz sürüyor.” dedi.

“SİLİVRİ’NİN ZEMİN HARİTASINI ÇIKARIYORUZ”
Silivri’de zemin taraması yapılacağını dile getiren Yılmaz, bu çalışmanın büyük önem teşkil ettiğini vurguladı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile koordinasyon içerisinde olduklarını belirten Yılmaz, 20 yıldır göz ardı edilen riski binaların tespiti için çalışma yapılacağını duyurdu.

“4 BİN 500 HEKTARLIK ALAN ZEMİN ETÜDÜ YAPILMADAN İMARA AÇILMIŞ”
Planlı ve plansız alanlardan bahseden Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, “Toplam beldelerden gelen alanlar dahil 16 bin hektar planlı alanımız var. Bunun maalesef 4 bin 500 hektarı jeolojik etütleri yapılmadan imara açılmış bölgelerden oluşuyor. Bu çok büyük bir risk teşkil ediyor. Çalışmalarımız kapsamında ilçemiz sınırlarında jeolojik haritası bulunmayan alan kalmayacak. Bu çalışmalar neticesinde Kentsel Dönüşüm Alanları tespit edeceğiz.” dedi.

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, “Silivri’nin kentsel dönüşümünü başarmamız gerekiyor. Silivri Belediyesi yönetiminde meclis üyeleri ile bir bütün olarak, insan hayatının her şeyin üstünde olduğunu, siyasetin de üzerinde olduğunu bilerek, uyumlu bir çalışma yaparak hem Büyükşehir Meclisimizi, hem İlçe Meclisimizi, hem de Çevre Bakanlığımızla koordinasyon sağlayarak, Silivri’yi depreme hazır bir ilçe hale getiririz diye düşünüyorum. Bu çalışmalarımız bitmeden önce de bir depremle inşallah karşılaşmayız. Bize düşen görev her gün bir önceki günden daha ileriye gitmiş bir Afet Yönetimi oluşturmak, bir önceki güne orantılı daha ileriye gitmiş bir bina stokuyla çalışmalarımıza azimle devam etmektir.” dedi.

ÇAKIR’DAN SELİMİYE CAMİİ ÖRNEĞİ
Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın konuşmasından sonra eğitim programına geçildi. Depremlerin oluşumuyla ilgili anlatım yapan Afet Yönetimi Eğitmeni Çağrı Çakır, depremden korkulmaması gerektiğini söyledi. Bina yapıları hakkında bilgilendirmede bulunan Çağrı Çakır, “Binaların sağlamlığı çok önemli. Görkemli olması önemli olduğu kadar kirşi yapıları ve kolonlar yıkılmamalı. Geometrik binalar yapın temeli güçlü olmalı. Görünüşten ibaret değil kat aralık hizaları eşit olmalı. Dünyadaki raylı sistemli binalarda Mimar Sinan’ın Selimiye Camii’nden esinlenilmiş.” dedi. Çakır, evlerdeki eşyalarla ilgili uyarılar yaparak, “En az dört bir tarafından dolapları sabitlememiz gerekiyor. Beyaz eşyaları zeminden tutturun. Tabloları çengelli dübeller ile asalım. Yataklarımızı cam kenarına koymayalım. Koymamız gerekiyorsa, yatıyor haldeyken kalın perdeleri kapalı tutalım. Deprem sırasında güvenli davranış hareketleri sergileyelim. ‘Çök, Kapan, Tutun’ dünyada kabul gören uygulama. El ve kollarımız ile organlarımızı korumalıyız. Sarsıntı anında doğru davranışları sergileyelim. Bu davranışları refleks haline getirmeliyiz. Sıkça tatbikat yapmalıyız. Evden çıkarken doğalgaz ve elektrik gibi bağlantıları şarterden kapatalım, prizlerden uzak duralım. Çıktığımızda direkt toplanma alanlarına gidelim ve ailemize iletişim kuramadığımız için onları bu güvenli alanda bekleyelim. Bazı toplanma alanları bu vasfını kaybetmiş olabilir, mutlaka yenisini öğrenelim. Metruk ve eski yapıları yetkililere bildirelim. Hurafe ve söylentilere kulak asmadan kamu kurumlarının açıklamalarını takip edelim.” diye konuştu. Volkan Yılmaz, bilgilendirmelerinden dolayı Çağrı Çakır’a teşekkür ederek plaket takdim etti.

________________________________________

Bu Haberi Paylaş:
Reklam
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ