Selimpaşa kavun ve bamya yarışmasında en iyiler seçildi

Silivri Belediyesi Geleneksel 8’nci Selimpaşa Topatan Kavunu ve Bamya Yarışmasında bölgenin en iyi bamya ve kavun yetiştiricileri yarıştı.

Selimpaşa kavun ve bamya yarışmasında en iyiler seçildi
Reklam
Bu Haberi Paylaş:

Silivri Belediyesi’nin geleneksel olarak düzenlediği Selimpaşa Topatan Kavunu ve Bamya Festivali bu yıl pandemi gölgesinde gerçekleştirildi.

8’incisi planlanan festival organizasyonu pandemi nedeniyle yarışma ile sınırlı tutuldu.
Selimpaşa Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte, mevsim boyunca kavun ve bamya üretimi yapan çiftçiler yarıştı.
Kovid-19 salgın hastalığı gözetilerek hazırlık yapılan alanda dezenfektan ve maske dağıtılırken, ayrıca sık sık sosyal mesafe ve temas konusunda uyarılarda bulunuldu.
32 bamya ve 18 kavun üreticisinin mahsullerini yarıştırdığı etkinlikte, vatandaşlara kavun ve bamya turşusu ikram edildi.
Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, üreticileri ziyaret ederek başarılar diledi.

Geleneksel 8’nci Selimpaşa Topatan Kavunu ve Bamya Yarışmasına Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz eşi Ezgi Yılmaz ile birlikte katılırken, İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Dodurka, siyasi parti ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri, tarım kuruluşu temsilcileri, muhtarlar, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş etkinlik alanında Selimpaşalı üreticilerin yarışma heyecanına ortak oldu.

KADIN ÜRETİCİLERE “ÜCRETSİZ TARIM ARAZİSİ” SÖZÜ
En İyi Bamya Yarışması kategorisinde dereceye giren üç kadın yarışmacının ödüllerini veren Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, dereceye giren kadın üreticilerden duyduğu memnuniyeti ifade etti ve “Tarımsal üretim yapmak isteyen kim varsa, belediyemizin Tarımsal Hizmetler Müdürlüğüne başvursunlar, biz hanımefendilere Selimpaşa’da belediyemize ait arazileri ücretsiz bir şekilde tahsis edelim. Yeter ki siz üretin. Çocuklarınıza, hane halkınıza katkınız olsun.” dedi.

78 YAŞINDAKİ ÇİFTÇİ: “İKİ TRAKTÖRÜM VAR EMRİNİZE AMADE”
En İyi Kavun Yarışmasında 2. seçilen Asım Erkan, ödül töreninde söz alarak Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’a tarıma ve çiftçiye verdiği destekler için teşekkür etti.

KAVUN VE BAMYANIN EN İYİ ÜRETİCİLERİ ÖDÜL ALDI
Jüri üyeliğini İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nü temsilen Ziraat Mühendisleri Turan Deniz ve Kemal Yılmaz, Silivri Ziraat Odası Başkanlığını temsilen Ziraat Mühendisi Erkan Öztürk ve Silivri Belediyesi’ni temsilen Ziraat Mühendisi Aslı Uçman’ın yaptığı yarışmada “En İyi Bamya” ödülü için 32 üretici ve “En İyi Kavun” ödülü için 18 üretici jüri karşısına çıktı.
İrilik, aroma, görüntü, tat, iç ve dış renk değerlendirmesinde en yüksek puanları alan 3 kavun üreticisi belirlendi.
En iyi kavun yarışmasında 1’inci Serdar Demirel, 2’nci Asım Ertan, 3’üncü ise Zehra Tekin oldu.

Bamya kategorisinde ise homojenlik, şekil, büyüklük ve renk değerlendirmesi sonucu en yüksek puanı alan yarışmacılardan Seher Özcan 1’inci, Melek Demirci 2’nci, Nermin Bekar ise 3’üncü oldu.

Her iki yarışmada da birinciye tam altın, ikinciye yarım altın, üçüncüye çeyrek altın ödülü verildi. Silivri Ziraat Odası Başkanı Sabri Özer de dereceye giren tüm yarışmacılara hediye çeki takdiminde bulundu.

Geleneksel 8’nci Selimpaşa Topatan Kavunu ve Bamya Yarışması davetliler ve vatandaşlara kavun ve bamya turşusu ikram edilmesi ile sona erdi.

Bu Haberi Paylaş:
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ