Kronik hastalar reçete ve rapor çıkarmadan ilaç alabilecek…

Kronik hastaların 1 Mart ve sonrasında süresi dolan sağlık raporları ve reçeteleri ikinci bir duyuruya kadar geçerli olacak. Tek doktor tarafından tek seferde rapor yazma süresi 10 günden 14 güne çıkarıldı.

Kronik hastalar reçete ve rapor çıkarmadan ilaç alabilecek…
  • Manşet / Sağlık
  • 17 Mart 2020 10:31 | Güncellenme: 17 Mart 2020 10:33
  • A+
    A-
Reklam
Bu Haberi Paylaş:

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yeni tip koronavirüs ile mücadelede tedbirleri kapsamında açıklama yaptı. Sosyal Güvenlik Kurumu tedbirleri kapsamında, “Kronik hastalarımızın 1 Mart ve sonrasında süresi dolan sağlık raporları ve reçeteleri ikinci bir duyuruya kadar geçerli olacak.” denildi.

YENİDEN REÇETEYE DE GEREK YOK
Kronik hastalığı nedeniyle sağlık raporuna dayalı olarak ilaç ve tıbbi malzeme alan hastaların yeniden reçete düzenlemelerine de gerek kalmayacak.

Böylelikle kronik hastaların ve yüksek risk grubunda bulunanların reçete yazdırmak için sağlık hizmeti sunucularına başvurma zorunluluğu olmayacağına işaret eden Bakan Selçuk, bu sürede ilaç ve tıbbi malzemelerin bedelinin de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılayacaklarını belirtti.

Reklam

TEK HEKİM TARAFINDAN RAPOR SÜRESİ 14 GÜNE ÇIKTI
Vatandaşları, Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs riskine karşı önerilen 14 kurala hassasiyetle uyması konusunda uyaran Bakanlık, 14 gün karantina süresini anımsatarak, “Yurtdışından gelen vatandaşlara, Z03.8 ve Z03.9 tanıları halinde tek hekim tarafından 14 güne kadar istirahat / iş göremezlik raporu verilebilecek ve iş göremezlik ödeneği SGK tarafından karşılanacak.” ifadelerini kullanıldı. Böylelikle tek hekim tarafından tek seferde 10 gün verilebilen rapor süresi 14’e yükselmiş oldu.

Bu Haberi Paylaş:
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ