İstanbul depremi büyük depremin habercisi mi?

İstanbul Silivri açıklarında deprem meydana geldi.Son dakika habere göre AFAD, saat 11.00’de meydana gelen depremin merkez üssünün Marmara Denizi’nde Silivri açıkları, büyüklüğünün ise 4.6 olduğunu duyurdu. Deprem İstanbul’un diğer ilçelerinden ve çevre illerden de hissedildi. İstanbul Silivri’de meydana gelen depremin ardından uzmanlar, canlı yayında vatandaşları uyardı.

İstanbul depremi büyük depremin habercisi mi?
  • Gündem / Manşet
  • 24 Eylül 2019 11:56 | Güncellenme: 26 Eylül 2019 15:30
  • A+
    A-
Reklam
Bu Haberi Paylaş:

İstanbul’da meydana gelen depremle ilgili uzmanlar uyarılarda bulundu. Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, İstanbul Silivri’de meydana gelen depremle ilgili “Büyük depremi 2045’den önce beklemiyorum. Ancak büyük deprem olana kadar küçük depremleri görmemiz beklenen bu olaydır” dedi. Ercan, açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı:

“O bölgedeki yer yapısı oldukça gevşek olduğu için deprem oldukça sarstı. Artçı depremle olacaktır. 4 şiddetine varana kadar 15 gün içinde depremler olacaktır. Ben diğer deprem bilimciler gibi heran bir deprem olabilir diyenlerden değilim. Benim kişisel beklentim şudur ki; çok daha büyük bir deprem benim için çok şaşırtıcı yani benim öyle bir beklentim yok. Biz bu tür depremleri gelecekte daha sıklıkla göreceğiz. 2045’e kadar olan zaman içinde şiddetler artarak devam edecektir”

“BURASI KORKUTAN BİR BÖLGE”

Reklam

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz İstanbul’da yaşanan depremle ilgili şu ifadelerini kullanıldı:

Depremin olduğu yer Orta Anadolu çukurluğu dediğimiz yer. Sığ olduğu için oldukça geniş bir alanda hissedilmesi olağan. Hassas bir bölge. İstanbul için büyük deprem olmasını beklediğimiz fayda olan bir deprem. Bir süre beklemek lazım..

Genellikle arkasından biraz daha küçük depremler olup sönümlenmesi gerekir. Burası korkutan bir bölge.

Çok fazla büyük bir deprem işaretçisi olarak değerlendirmek mümkün değil. Sadece bu fayın aktif olduğunu gösteren bir olay. Bir süre daha bekleyip bu depremlerin nereye doğru seyrettiğini görmek lazım.

Olağan koşullarda bunun arkasından artçıların gelmesi gerekir. 4.7’lik deprem olağan koşullarda hasar yaratacak bir deprem değil…

99 depreminde bu tür küçükten başlayıp giderek büyüyen bir deprem serisine rastlamadık

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. ŞÜKRÜ ERSOY:
Bu tabi gelecek büyük Marmara depreminin ayak sesleri olarak kabul edilebilir. 4’ü geçen her depremde çevre illerin bunu hissetmesi çok normal. Bu deprem de öyle 4,7. Ama bu yer kabuğunu kırabilecek bir enerjiye sahip değil. Öncü müdür değil midir bunu bilme şansımız yok. Ben şunu öneriyorum. Yakın hissedenler; bir süre sokakta hava almalarında fayda görüyorum. Ama bundan büyük deprem bekleniyor anlamı çıkmasın. Gördüğünüz gibi Marmara denizi dinamik, hareketli bir yer. Eninde sonunda beklenen büyük deprem de gelecektir mutlaka. Gördüğümüz gibi Marmara Denizi çok dinamik ve hareketli bir yer eninde sonunda beklenen deprem de gelecektir. Deprem ne kadar sığsa çevrede daha çok hissedilir. Sığ bir depremin sarsıntısını insanlar daha çok hissetmiştir. Depremin artçıları mutlaka olacaktır. Daha büyüğü olabilir demek çok spekülatif bunu bilme şansımız yok. Türkiye bir deprem bölgesidir ve ülkede her ay 2 bin deprem oluyor. Bu da onlardan birtanesi bizi korkutan Marmara hem nüfus olarak hem de yapı olarak kalabalık bir bölge. Büyük deprem de beklendiği için kaygılarımız bundan kaynaklanıyor.

CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. ORHAN TATAR:
Bu depremden önce saat 06:21’de bir deprem daha oldu. Bu depremler 17 Ağustos’tan sonra özellikle gelecekte beklediğimiz büyük İstanbul depreminin üzerinde olduğu fay hattındaki depremler. Olası İstanbul depremi 130 kilometrelik bir fay kırığı üzerinde olması bekleniyor. İstanbul’un güneyinde gelecekte büyük bir deprem beklentisi var. Bugünkü olan depremler de fay sistemi üzerinde meydana gelen depremler. Orta Marmara çukuru diye adlandırdığımız yerde meydana gelen bir deprem. Onun biraz daha doğusunda da bu sabah bir deprem meydana geldi. Bu depremlerin büyüklüğüne baktığınızda yer kabuğunu kıracak bir deprem değil. En az 6.2’nin üzerinde olması gerekir. Ancak bu depremlerin olması önemli. Birkaç ay öncede güney Marmara’da yine Çınarcık’ta bir takım depremler olmuştu. Sürekli Marmara Denizi’nin içerisinde değişik büyüklükte depremler meydana geliyor.

GAZİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. SÜLEYMAN PAMPAL:
İstanbul’u 17 Ağustos’tan beri konuşuyoruz ve oldukça da ayrıntılı çalışmalar sonucu çok da gelişme kaydedildi. Marmara’nın altındaki Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın tüm ayrıntılarını biliyoruz. O nedenle de oldukça isabetli konuşmalar söz konusu. Marmara’da söylediğimiz gibi çalışmalar şunu gösterdi ki 4.6’lık depremin meydana geldiği yer bizi korkutan bir bölge. 17 Ağustos’ta kırılan kısım. Silivri’nin güneyinde kırılmamış bir kesim var. Bu 50-70 km arasında uzunluğu olan bir parça olarak öngörülüyor. Burası kırılırsa 7’den büyük bir depremi özellikle Avrupa Yakası’nın kıyı kesmi başta Silivri olmak üzere yaşayacak. Bu depremin üs merkezi kıyıya oldukça yakın. Fay parçası tamamen kırılmasın ve 7’den büyük bir depremi yaşamayalım desek de önümüzdeki dönemde yaşayacağız. Bu bölgede kırılmamış parçanın beklemekte olduğu bu hareketlerin bu kesimde olması bir miktar korkutucu olduğunu belirtmek istiyorum.

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. ZİYADİN ÇAKIR:
Mutlaka bu fay üzerinde gerilim değişimine neden olmuştur. Ama bu iyi yönde mi olmuştur, bunu söylemek zor. Bu depremin yeri kritik bir yer. Marmara depreminde kırılmasını beklediğimiz fay segmentinin üzerinde sayılır. Deprem kırılması beklenen fay zone içerisinde… Tetikleyebilir ihtimal dahlinde. Bir depremin öncü olduğunu söylemek mümkün değil.

Bu Haberi Paylaş:
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ