Göz kırparak yakınlaştırma yapabilen lens üretildi

Göz kırparak yakınlaştırma yapabilen lens üretildi
  • Manşet / Teknoloji
  • 31 Temmuz 2019 12:23 | Güncellenme: 31 Temmuz 2019 12:24
  • A+
    A-
Reklam
Bu Haberi Paylaş:

Bilim insanları, küçük göz hareketleriyle yakınşaştırma ve uzaklaştırma yapılanbilen yeni bir robotik lens geliştirdi. Gözler kapalıyken bile çalışmaya devam eden robotik lens, insan gözündeki doğal elektrik sinyallerini kullanarak çalışıyor.

Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen robotik lens, elektro okülografik sinyal olarak adlandırılan gözdeki potansiyel elektrik akımını kullanıyor ve bu akımdaki değişikliklere göre çalışıyor.

Reklam

lens

Araştırmacıların ekip lideri Shengqiang Cai, çoğu insanın gözleri kapalıyken bile göz kürelerini hareket ettirdiğini ve bu sayede elektro okülografik sinyaller ürettiklerini belirtti.

YAKINLAŞTIRMA YAPABİLİYOR

Gözü saran ve kas gibi hareket eden 5 adet elektrot kullanılarak kontrol edilen robotik lens, elektrik akımı verildiğinde genişleyen polimerlerden üretildi. Bu polimer yapı, daha dışbükey bir hale geldiğinde görüntüleri yakınlaştırabiliyor.

Bilim insanları, bu yöntemin ileride sadece gözle kontrol edilebilen protez göz veya kameralar üretmek için de kullanılabileceğine inanıyor.

Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncel teknoloji haberlerine anında ulaşın.

@eshteknoloji

Bu Haberi Paylaş:
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ