Dikkat! 1 TL’ler artık kullanılamayacak!

Geçtiğimiz günlerde Darphane uzun yılların ardından 1 TL ve 50 Kuruşlarda değişikliğe gitmişti. Bu gelişmenin ardından 1 TL’nin artık kullanılamadığı görüldü. Peki, 1 TL nerelerde geçmiyor? Hepsinin yanıtı haberimizde…

Dikkat! 1 TL’ler artık kullanılamayacak!
Reklam
Bu Haberi Paylaş:

Darphane 14 yıl sonra 1 TL ve 50 Kuruşlarda bir ilke imza atarak gramaj azaltmasına gitti. Madeni paralarda kullanılan, bakır, çinko ve nikelin oranları değiştirildi. Yapılan değişiklikler sonucunda üretimde %30 tasarruf sağlandığı belirtildi. Madeni paraların ağırlıklarının azalmasıyla 1 TL’lerin artık bazı yerlerde kullanılamadığı görüldü. Peki 1 TL’ni ağırlığı ne kadar oldu?1 TL’ler nerelerde geçmiyor? İşte detaylar…

1 TL’yi kabul etmiyor

1 TL’lerin gramajlarında değişiklik yapıldı, 1 TL 8.2 gramdan 6.6 grama düşürüldü. 50 kuruşsa 6.8 gramdan 5.5 grama geriledi. Aynı zamanda madeni paraların kalınlıkları da yarım milim inceldi.

Yeni üretilen 6.6 gram ağırlığındaki 1 TL ve 5.5 gram ağırlığındaki 50 Kuruşlar basılarak piyasaya sürüldü. Diğer madeni paralarla ilgili çalışmalar sürerken bazı 1 TL’lerin otomatlarda geçmeyeceği iddia edildi.

Sosyal mecralarda yer alan iddialarda yeni 1 TL’lerin içecek ve atıştırmalık otomatlarında geçmediği. Otomatların madeni paraların gramajları ve inceliklerini tanıyamadığı kaydedildi.

Durum böyle olursa otomat şirketlerinin gerek yazılım gerekse de donanımsal değişikliklere gitmesi gerekecek.

Bu Haberi Paylaş:
Reklam
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ