Çorlu’da 180 Bin ağaç kurtarıldı.

Bir madencilik şirketinin kum ocağı kapasite artışı için ormanlık alanda 180 bin ağaç kesmeyi öngören ÇED raporu mahkemece reddedildi.

Çorlu’da 180 Bin ağaç kurtarıldı.
  • Manşet / Yaşam
  • 28 Ocak 2020 12:01 | Son Güncellenme: 28 Ocak 2020 12:02
Reklam
Bu Haberi Paylaş:

Çorlu’da bir madencilik şirketinin kum ocağı kapasite artışı için ormanlık alanda 180 bin ağaç kesmeyi öngören ve geçtiğimiz aylarda Tekirdağ İdare Mahkemesince hukuka aykırı olduğuna hükmedilen olumlu ÇED Raporu bu defa da Danıştayca reddedildi. Danıştay tarafından verilen itiraz yolu kapalı nihai karar sonucunda Çorlu’da 180 bin ağaç kesilmekten kurtarılmış oldu.

ÇORLU’DA 180.000 AĞAÇ KESİLECEKTİ
Çorlu Belediyesi tarafından Çorlu ilçe sınırları içerisinde bulunan Önerler Mahallesi Çukurçengel ve Ağırmeşe Mevkiilerinde bulunan kum ocaklarının genişletilmesi için Tekirdağ Valiliği İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından verilen “ÇED gerekli değildir” ve “ÇED olumlu” raporlarının iptali için açılan davalarda Tekirdağ Bölge İdare Mahkemesi Haziran 2019 tarihi içerisinde belediye lehine olumlu karar vermişti.

MAHKEME İPTAL ETTİ
Açılan her 2 mahkeme için dava sonucunda verilen karar tutanaklarında özellikle mahkemece oluşturulan bilirkişi heyetlerince hazırlanan bilirkişi raporunda değinildiği üzere iptal nedeni olarak; “Genişletilmesi istenen kum ocaklarının tarım arazileri ve orman bitki örtüsü ile doğal yaşam üzerinde olumsuz sonuçlar doğuracağı, yer altı ve yer üstü su kaynaklarını kirleterek azaltacağı, bu nedenle civar yerleşim yerlerinin su ihtiyacının olumsuz yönde etkileneceği anlaşıldığından” ÇED gerekli değildir ve ÇED olumlu raporlarının iptal edilmesine karar verilmişti.

Çorlu’nun Tek Ormanlık Bölgesi Yaşamaya Devam Edecek
Danıştay Altıncı Dairesine yapılan itirazlar sonucu 2019 yılının Aralık ayında varılan karara göre ise; Bölge İdare Mahkemesinin haklı olduğunun ve verilen karar neticesinde itiraz yollarının kapatılması gerektiğinin tespiti yapılarak dosyanın kapatılması gerektiğine karar verildi.
Böylece şehrin tek ormanlık yapısına sahip bölgenin; yani Trakya Bölgesinin kuzeyinde Kırklareli ili içerisindeki Longoz Ormanlarından başlayarak İstanbul ili içerisindeki Belgrad Ormanlarına kadar uzanan Istranca Ormanlarının güney bölgesini oluşturan Esetçe Ormanlarının bu kararla tahrip olması engellenmiş oldu.

Sarıkurt: “Doğanın Talan Edilmesine İzin Vermeyiz”
Konunun uzmanlarının ve buna dayanan mahkeme sonuçlarının, çevreye duyarlı bir yönetim anlayışı içerisinde olan belediyemiz için de önem arz ettiğini belirten Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt; “180 bin ağacın yok olmasına neden olacak kapasite artışına izin çıkmaması için gereken tüm çabayı gösterdik ve sonunda hem bölge mahkemesi hem de Danıştay kararları bizim lehimize sonuçlandı.
Çorlu’muz ormanlık alan açısından zayıf bir bölgede yer alıyor. Kent sınırları içerisinde yer alan tek ormanlık bölgemiz Çukurçengel ve Ağırmeşe Mevkiileri Çorlu’muzun nefes alması için hayati önem taşıyor. Burada yer alan kum ocaklarının kapasite arttırmak adına ağaçları katlederek alan genişletme çabasına karşılık doğa sever vatandaşlarımızla birlikte bir mücadele örneği sergiledik ve 180 bin ağacın kesilmesini önledik. Hem kendi adıma hem de hemşehrilerim adına çok mutluyum. Bu konuda emeği geçen tüm sivil toplum kuruluşlarına, çevre platformlarına, uzmanlara, hukukçulara ve tüm doğa severlere teşekkürü bir borç biliyorum.
Yaşamın sürdürülebilmesi için temiz çevre çok önemli. Havayı, suları temizleyen ormanların, ağaçların yok olmasına göz yumamayız. Doğanın talan edilmesine izin veremeyiz. Gelecek nesillere temiz bir doğa bırakmak boynumuzun borcu. Çorlu’muzun değeri paha biçilemeyecek ormanlarını kurtardığımız için Çorlu’muz adına çok mutlu olduğumu bir kez daha ifade etmek istiyorum.” dedi.

Bu Haberi Paylaş:
Reklam
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ