Arabası Olan Yandı! 1 Trilyonluk Vergi Yükü Sırtınıza Binecek, Vergiler Kontak Açtırmayacak

2024’te vatandaşın vergi yükü daha da ağırlaşacak. Önümüzdeki yıl aracı olanlardan ÖTV, MTV ve akaryakıt vergilerinden KDV hariç 1 trilyon lirayı aşkın vergi alınacak. Ağır vergiler, önümüzdeki yıl araç sahipleri başta olmak üzere vatandaşın belini …

Arabası Olan Yandı! 1 Trilyonluk Vergi Yükü Sırtınıza Binecek, Vergiler Kontak Açtırmayacak
Reklam
Bu Haberi Paylaş:

2024’te vatandaşın vergi yükü daha da ağırlaşacak. Önümüzdeki yıl aracı olanlardan ÖTV, MTV ve akaryakıt vergilerinden KDV hariç 1 trilyon lirayı aşkın vergi alınacak.

Ağır vergiler, önümüzdeki yıl araç sahipleri başta olmak üzere vatandaşın belini daha da bükecek.

Reklam

İktidar önümüzdeki yıl MTV gelir tahminini ise 68 milyar 962 milyon lirayla üst seviyelere çıkardı.

ÖTV, MTV, KDV’DEN 1.1 TRİLYON

Bu tutar, araç sahiplerinden seneye toplanacak MTV’nin yüzde 84.3 oranında artacağını, dolayısıyla yeniden değerleme zammının yüksek tutulacağını gösteriyor. Yeni araç satın alacaklardan da ÖTV yoluyla önümüzdeki yıl 498.5 milyar lira gelir bekleniyor. Yüzde 44’lük bu artış hedefi yeni yılda sıfır araca yönelik zamların da yüksek seyredeceğini işaret ediyor.

Araç sahiplerinden ayrıca akaryakıt Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) olarak 455 milyar lira tahsil edilecek. Sadece akaryakıt ÖTV’sinin Katma Değer Vergisi (KDV) olarak ayrıca 91 milyar lira alınacak. Böylece gelecek yılın bütçesine araç sahiplerinden akacak kaynak, araç ve akaryakıttaki ÖTV’siz fiyatı üzerinden alınacak KDV hariç 1 trilyon 113 milyarı aşacak.

Bu Haberi Paylaş:
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ